Анѓелко Андонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анѓелко Андонов
Роден(а)Папрадиште, Османлиско Царство (денес Македонија)

Анѓелко Андонов - зограф, претставник на Дебарската школа.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во мијачкото село Папрадиште. Работел заедно со брата си Вељан Андонов. В 1860 година двајцата ја живописуваат црквата „Свети Никола“ во прилепското село Топлица.

В 1892 година двајцата ја живописуваат црквата „Успение Богородично“ во Крива круша.

Дел од иконите во црквата „Свети Јован Богослов“ в штипското село Богословец.