Кастилја и Леон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кастилја и Леон (шпански: Castilla y León) шпанска автономна заедница во Шпанија, создадена во 1983 г. На север граничи со Астурија, Кантабрија и Баскија, на исток со Риоха и Арагон, на југ со Мадрид и Кастилја-Ла Манча, на запад со Галиција и Португалија. Зафаќа површина од 94.223 км² и има 2,6 милиони жители. Главен град е Валјадолид.