Канада (јазик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Канада
ಕನ್ನಡ kannaḍa
Застапен во Карнатака, Индија, помали заедници во САД, Австралија, Велика Британија, ОАЕ
Подрачје карнатака,Керала, Махараштра, Андра Прадеш, Гоа
Говорници 35 милиони (мајчин), 44 милиони (вкупно)  
Јазично семејство
Статус
Службен во Индија Индија (Карнатака)
Регулативен орган Академијата при владата на Карнатака
Јазични кодови
ISO 639-1 kn
ISO 639-2 kan
ISO 639-3 kan

Канада (ಕನ್ನಡ Kannaḍa) е еден од поголемите дравидски јазици на Индија, зборуван претежно во јужната држава Карнатака. Канада е еден од 27те најзборувани јазици во светот, со домородните зборувачи т.н.Канадиганци (ಕನ್ನಡಿಗರು Kannadigaru) кои ги има околу 35 милиони. Тојј е еден од службените јазици во Индија и е административен јазик во Карнатака.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]