Ишгл

Координати: 47°00′47″N 10°17′17″E / 47.01306° СГШ; 10.28806° ИГД / 47.01306; 10.28806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ишгл
Ischgl
Грб на Ишгл Ischgl
Држава Австрија
ПокраинаТирол
ОкругЛандек
Управа
 • ГрадоначалникВернер Курц
Површина
 • Вкупна103,34 км2 (39,90 ми2)
Надм. вис.&100000000000013770000001.377 м
Население (01.01.2018)
 • Вкупно1,593
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број6561
Повикувачки број05444
Рег. таб.LA
Мреж. местоwww.ischgl.tirol.gv.at

Ишгл (германски: Ischgl) — град во долината Пазнаун во австриската покраина Тирол. Ски-центарот е поврзан со оној на Самнаун преку границата во Швајцарија со што образува еден од најголемите на Алпите. Ишгл бил главното жариште на пандемијата COVID-19 во Европа.

Ски-центар[уреди | уреди извор]

Ишгл се наоѓа на австриската страна на една од најголемите скијачки области во светот. Неговите 238 километри уредени патеки, ги опслужуваат над 45 механички лифтови, вклучувајќи жичарници, гондоли, лифтови за монтажни столици и некои Т-шипки. Три жици овозможуваат пристап до скијачката област од селата: Пардатшгратбан, Фимбабан и Силвретабан. Само Фимбабан и Силвретабан имаат средни станици.[1] Многу од лифтовите завршуваат во Идалп, каде што има ресторан. Областа над Идалп нуди широки, лесни патеки и снежен парк. Други делови од областа Ишгл, кон Холбоден и Пазнаунер Таја, нудат многу црвени патеки и некои попредизвикувачки црни патеки. Најстрмната патека во одморалиштето е црна патека со наклон од 70%, сместена во Хелбоден (Höllboden), и до која се пристапува преку седешницата „Ланге ванд“ (Lange Wand). Пазнаунер Таја нуди многу црвени патеки погодни за скијачи на средно ниво.

Ишгл е познат по живите „апре-ски“ забави и ноќниот живот. Одморалиштето е домаќин на поп-концерти кои го слават крајот на годишната скијачка сезона (Концерт на врвот на планината) на Идалп (2300 метри). Боб Дилан, Тина Тарнер, Елтон Џон, Мараја Кери, Corrs, Триесет секунди до Марс, Род Стјуарт, Џон Бон Џови, Нена, Sugababes, Енрике Иглесијас, Пинк, Анастасија, Бијонсе, Мелани Ц, Ријана, Габриела Чилми, Леона Луис На овие концерти настапија Кајли Миног, Кети Пери и Алиша Кис. Во април 2002 година, Бил Клинтон одржал говор на Ишгл.[се бара извор]

Жариште на пандемијата COVID-19[уреди | уреди извор]

Ишгл бил идентификуван како главно жариште на пандемијата COVID-19 во Европа. Шестотини заразени во Австрија и до 1.200 заразени во Германија и нордиските земји[2] биле идентификувани наназад до ски-центарот, почнувајќи од Исланд на 1 март 2020 година, а преносите се случиле од крајот на февруари 2020 година. Значителен дел од случаите понатаму биле проследени до апре-ски барот Кицлох во одморалиштето, каде што споделувањето на свирчиња најверојатно било каналот на зараза. Дури и кога здравствените власти во другите земји почнале да издаваат предупредувања против патување во Ишгл, одморалиштето останало отворено, при што тиролските власти ги минимизирале ризиците.[3] Барот на крајот бил затворен на 10 март и целиот град бил во карантин од 13 март до 22 април 2020 година.[2][4][5]

Од 1600 жители на Ишгл, две лица починале. Деветмина биле лечени во болница, еден на одделение за интензивна нега.[6] Во април 2020 година антитела се пронајдени кај 51,4% од населението, во ноември 2020 година сè уште имало кај 45,4%.[7][8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Панорама на Пардорама во Ишгл

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ischgl.com
  2. 2,0 2,1 Bell, Bethany (22 April 2020). „Ischgl resort at heart of Europe's outbreak reopens“. BBC. Посетено на 22 April 2020.
  3. Grüll, Philipp (20 March 2020). „How an Austrian ski paradise became a COVID-19 hotspot“. www.euractiv.com (англиски). Euractiv. Архивирано од изворникот на 23 March 2020.
  4. Mayr, Walter (17 March 2020). „Austrian Ski Resort Flings Coronavirus Around Europe“. Der Spiegel. Архивирано од изворникот на 21 March 2020. Посетено на 20 March 2020.
  5. Karnitschnig, Matthew (19 March 2020). „The Austrian ski town that spread coronavirus across the Continent“. Politico. Архивирано од изворникот на 23 March 2020. Посетено на 21 March 2020.
  6. science ORF at/Agenturen red (2020-06-25). „Über 42 Prozent der Ischgler haben Antikörper“ (германски).
  7. Michael Urschitz. „AT: Folgestudie in Ischgl: „Immunität auch nach acht Monaten stabil" – Pflege Professionell“ (германски). Архивирано од изворникот на 2021-05-27.
  8. Deutscher Ärzteverlag GmbH, Redaktion Deutsches Ärzteblatt (2021-02-18). „Immunität gegen SARS-CoV-2 in Ischgl stabil“ (германски).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]