30 Seconds to Mars

Од Википедија — слободната енциклопедија
30 Seconds to Mars
30 Seconds to Mars во 2009. Од лево кон десно: Томо Миличевиќ, Џард Лето, Шенон Лето.
30 Seconds to Mars во 2009. Од лево кон десно: Томо Миличевиќ, Џард Лето, Шенон Лето.
Основни податоци
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
Жанр(ови)Пост гранџ, хард рок, алтернативен метал, прогресив метал
Години на активност1998–сега
Продукциска куќа/ќиVirgin Records/EMI
Immortal Records
Мрежно место30SecondsToMars.com
ЧленовиJared Leto
Shannon Leto
Tomo Miličević
Поранешни членовиMatt Wachter
Solon Bixler
Kevin Drake

30 Seconds to Mars е името на американската рок група формирана во Лос Анџелес, во 1998 година, во кој глумецот Џард Лето е вокал, гитарист и текстописец.

Членови на бендот[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

  • 2002: "Capricorn (A Brand New Name)"
  • 2003: "Edge of the Earth"
  • 2005: "Attack"
  • 2006: "The Kill"
  • 2006: "From Yesterday"
  • 2007: "A Beautiful Lie"
  • 2009: "Kings and Queens"
  • 2010: "This Is War"
  • 2010: "Closer to the Edge"
  • 2010: "Hurricane" (feat. Kanye West)