Иво Јосиповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иво Јосиповиќ
Роден 28 август 1957(1957-08-28)
Загреб, СР Хрватска
Занимање правник, музичар
Сопружник Татјана Јосиповиќ

Иво Јосиповиќ (Загреб, 28 август 1957) бил трет Претседател на Република Хрватска, хрватски композитор, адвокат и универзитетски професор.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во Загреб, тој завршил основно училиште и средно музичко училиште, а во 1980-те години студирал право на правниот факултет на Универзитетот во Загреб, а потоа (1983 г.) истражува компоненти во Музичката Академија во Загреб. Се здобива со магистарска диплома по право во 1985 г. и докторски студии во 1994 г. 

Тој бил член на Сојузот на Комунисти, и во почетокот на 1990-те години , учествувал во трансформацијата на Лигата на Комунисти на Хрватска во социодемократска партија. Во 1994 г. ја напушта политиката и се враќа во 2003 г. на повик на Ивица Рачана, кога на парламентарните избори како кандидат на АКП се избираат пратеници во хрватското Собрание. Од 2007 г.е еден од најблиските соработници на новиот претседател на СДП - Зоран Милановиќ.

Во 2009 година на избори го победил Љубо Јуричиќ така стекнал службена номинација на странски кандидати на претстојните претседателски избори. Во врска со неговата веќе постоечка кандитатура загребски градоначалник Милан Бандиќ е исфрлен од СДП откако најавил да се кандидира како независен кандидат. По вториот круг на претседателските избори, 10 јануари 2010 година Иво Јосиповиќ е избран за трети претседател за Република Хрватска, победувајќи го Милан Бандиќ. На должност застанал 18 февруари.

Јосифовиќ е автор на шеесет научни и стручни дела од подрачјата кривично и меѓународно кривично право и соработник на повеќе законски проекти. Тој бил вонреден професор на правниот факултет во Загреб и гостин предавач на домашни и странски високи училишта (факултети). Ја претставувал Хрватска пред меѓународни судови и учествувал на повеќе меѓународни конференции.

Јосифовиќ на 7 август 2011 дава изјава во јавноста поврзано со хрватската операција "Олуја" и Србите,[1][2] која предизвикала осудувања на неговите зборови од страна на здружението на избегани Срби во Република Српска и здружението на резервни војници старешини на Република Српска Краина.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Радио телевизија Републике Српске: Јоспиповић: Хрвати морају да разумију Србе
  2. Радио телевизија Србије: Заједничко обележавање Олује!
  3. Радио телевизија Републике Српске: Оштре реакције: Јосиповић увриједио Србе
  4. „РТВ БН: Срби никад неће славити побједу Хрватске у Олуји“. Архивирано од изворникот на 2016-03-13. Посетено на 2018-05-23.