Забајкалски национален парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забајкалски национален парк
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоБурјатија Русија Русија
Најблизок градУлан Уде
Површина269,000 ha
Воспоставен(а)1986 година
Управно телоМинистерство за природни ресурси и животна средина на Русија

Забајкалски национален парк (руски: Забайкальский национальный парк) се протега на средниот дел од источниот брег на Бајкалското Езеро, западните падини Баргузинскиот ланец на исток, Ушкани острови и најголемиот полуостров на езерото Свети Нос. Од 2690 км² површина на паркот, 38,8 км² се заштитени водни области во езерото.[1]

Топографија[уреди | уреди извор]

Забајкалски се граничи на запад со бреговите на Бајкалското Езеро, на север со природниот резерват Баргузин (строго заштитен природен резерват од скоро иста површина како и Забајкалски), на југ и исток со планинскиот венец Баргузин. Највисокиот врв во паркот е Мт. на Бармашова висина 2376 м.[2]

Подрачјето на паркот е многу стрмно, 55% од паркот е на падина од повеќе од 26 степени, а дополнителни 28% е помеѓу 16 и 25 степени.[1]

Полуостровот Свети Нос (десно) е подводно поврзан со Академскиот гребен со островот Олхон на југозапад.

Полуостровот Свети Нос е долг 53 km и широк 35 km, со својот планински комплекс, чиј највисок врв е 1877 m. Островските планини се пошумени со бреза, ариш и рододендрон. Постојат неколку десетици планински потоци и извори, а поврзан е со копното со Чивиркујска превлака. Островот е познат по својот прекрасен поглед на езерото (што овозможува висок централен поглед кој се протега од планината преку езерото од сите страни), како и неговиот „пејачки песок“ на Мароковската плажа, т.н. поради звукот што се слуша одејќи по неа.[3]

Ушкани островите во средината на езерото се дел од Забајкалскиот парк. Тие се источен крак на потопениот Академски гребен, кој го дели Бајкалското Езеро на северен и јужен басен. На западната страна на езерото, Академскиот гребен повторно се издига над водата во форма на островот Олхон, кој е дел од Прибајкалскиот национален парк. Ушкани е архипелаг од 4 острови со површина од 10 км². Тие се познати како живеалиште на бајкалските фоки. Островите се мермерни и варовнички и содржат пештери со докази за живеење на луѓето од неолитскиот период.[4]

Екорегион и клима[уреди | уреди извор]

Паркот се наоѓа во западносибирската тајга, помеѓу реките Енисеј и Лена. Четинарската вегетација е доминантна, а регионот е многу богат со минерали. На подрачјето на Забајкалски владее субполарна клима (Кепенова класификација на климата (Dwc)). Се одликува со долги, многу студени зими со малку снег и свежи лета. [5] Езерото, до одреден степен, го ублажува ефектот на субарктичката клима, но постудено е на планините. Годишно врне од 450 mm (во крајбрежниот дел) до 550 mm (на планините) дожд. Ветровите дуваат од западен и југозападен правец .[6]

Бајкалско језеро, Бурјатија, Русија
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&100000000000000130000001,3
 
&09999999999999990999999−9
&09999999999999971999999−28
 
 
&100000000000000090000000,9
 
&100000000000000000000000
&09999999999999976999999−23
 
 
&100000000000000010000001
 
&1000000000000002100000021
&09999999999999994999999−5
 
 
&100000000000000110000001,1
 
&1000000000000004000000040
&1000000000000001800000018
 
 
&100000000000000130000001,3
 
&1000000000000005700000057
&1000000000000003200000032
 
 
&100000000000000180000001,8
 
&1000000000000007100000071
&1000000000000004400000044
 
 
&100000000000000020000002
 
&1000000000000007500000075
&1000000000000005200000052
 
 
&100000000000000170000001,7
 
&1000000000000007000000070
&1000000000000004800000048
 
 
&100000000000000150000001,5
 
&1000000000000005600000056
&1000000000000003500000035
 
 
&100000000000000170000001,7
 
&1000000000000003800000038
&1000000000000001900000019
 
 
&100000000000000150000001,5
 
&1000000000000001500000015
&09999999999999996999999−3
 
 
&100000000000000140000001,4
 
&09999999999999996999999−3
&09999999999999978999999−21
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм


Флора[уреди | уреди извор]

Пошумувањето е одлично. Шумите се претежно иглолисни. 34% од областа на паркот е окупирана од бор, 30% од сибирски џуџест бор, 14% од сибирски бор, 9% од ариш . Околу 10.000 хектари се наоѓаат под стари дрвја.

Во паркот живеат животни типични за јужносибирската шума, мечка, волк, лисица, рис, видра, див зајак, верверица, лос, 249 видови птици, вклучувајќи го и големиот корморан. Во текот на летото, водите на Бајкалското Езеро ги посетуваат околу 3.000 бајкалски фоки. [7] Камчатскиот мрмот може да се најде на алпските ливади. Островот Болшој Ушкани е познат по најголемата концентрација на големи мравјалници во Русија - илјадници кои се издигаат над 1,5 m во висина.

Туризам[уреди | уреди извор]

Бајкалско Езеро

Многу се работи за промоција на туризмот. Некои делови од паркот бараат посебни дозволи (поради опасниот терен). За разни пешачки и рекреативни места во паркот, дневен билет може да се набави на влезот.[6] Во зима, риболов на мраз или крос-кантри скијање по должината на брегот е многу популарен. Што се однесува до сместувањето, постојат бунгалови и пловечки еко-хотел . [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Zaybaybalsky National Park (Official Park Site)“ (руски). FGBU Joint Directorate Barguzin State Nature Biosphere Reserve and the Trans-Baikal National Park. Архивирано од изворникот на 2016-02-05. Посетено на 27. 1. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Zaybaybalsky National Park“ (руски). Посетено на 27. 1. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Svyatoy Nos Peninsula“. Baikal-Raduga. Архивирано од изворникот на 2016-02-05. Посетено на 27. 1. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Ushkany Islands“. Baikal-Raduga. Архивирано од изворникот на 2016-02-05. Посетено на 27. 1. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. „Global Species : Climate Data for Latitude 53.75 Longitude 109.25“. globalspecies.org. Архивирано од изворникот на 2. 2. 2016. Посетено на 22. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  6. 6,0 6,1 „The Svyatoy Nos peninsula (Holy Nose)“. www.baikal-raduga.com. Архивирано од изворникот на 2016-02-05. Посетено на 22. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  7. „Забайкальский национальный парк ● Каталог ООПТ ● Особо Охраняемые Природные Территории (ООПТ)“. www.zapoved.ru. Посетено на 22. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  8. „Ushkany Islands (Ushkanii Isles)“. www.baikal-raduga.com. Архивирано од изворникот на 2016-02-05. Посетено на 22. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]