Еуфранор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копија на статуа од Еуфранор, Атина.

Еуфранор Коринтски (средина на IV век п.н.е.) ― грчки уметник кој се истакнал и како вајар и како сликар.[1]

Плиниј Постариот дава список на неговите дела, вклучувајќи ја коњаничката битка, Тезеј и фингираната лудост на Одисеј меѓу сликите; и Парис, Лето со нејзините деца Аполон и Артемида, и Филип II и Александар Македонски во коли меѓу статуите. [1]

Ниту една позната постојна статуа не е идентификувана како копија од делата на Еуфранор (но видете низа атрибуции од Шест во Јахрбух, 1909 година, 7 фолија.). Се чини дека неговите дела личат на оние на неговиот современик Лисип, особено по вниманието што го посветува на симетријата, во неговата претпочитање за телесни облици поблаги од оние вообичаените во претходната уметност и во љубовта кон јуначките теми. Тој напиша (сега изгубен) трактат за пропорции.[1]

Тој бил современик на Анторид и, како него, изучувал кај Аристон.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наведен извор:

  •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Euphranor“ . Encyclopædia Britannica. 9 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 894.CS1-одржување: ref=harv (link)