Анторид

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анторидсликар на Стара Грција. Тој бил современик на Еуфранор и, како него, ученик на Аристон. Тој работел околу 340 п.н.е.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 Оваа статија вклучува текст од објавено дело кое сега е во јавна сопственост:Philip Smith (1870). „Antorides“. Во Smith, William (уред.). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. 1. стр. 218.CS1-одржување: ref=harv (link)