Ерденемандал, Архангај

Координати: 48°31′46″N 101°22′40″E / 48.52944° СГШ; 101.37778° ИГД / 48.52944; 101.37778
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ерденемандал (монголски: Эрдэнэмандал) е мал град во покраината Архангај и исто така област во истата покраина.

48°31′46″N 101°22′40″E / 48.52944° СГШ; 101.37778° ИГД / 48.52944; 101.37778