Батценгел

Координати: 47°47′32″N 101°58′26″E / 47.79222° СГШ; 101.97389° ИГД / 47.79222; 101.97389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Областа Батценгел во покраината Архангај

Батценгел (монголски: Батцэнгэл) е област во покраината Архангај во централна Монголија.


47°47′32″N 101°58′26″E / 47.79222° СГШ; 101.97389° ИГД / 47.79222; 101.97389