Чулут, Архангај

Координати: 47°32′12″N 100°13′34″E / 47.53667° СГШ; 100.22611° ИГД / 47.53667; 100.22611
Од Википедија — слободната енциклопедија

Чулут е област во Архангај провинцијата во централна Монголија. Именувана е според реката Чулут. Во 2009 година, населението било 3,744.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

47°32′12″N 100°13′34″E / 47.53667° СГШ; 100.22611° ИГД / 47.53667; 100.22611