Едрилец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едрилец
Едрилец.jpg
Пеперугата Едрилец, Iphiclides podalirius L.
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Ципокрилци
Подред: Тенкостомачни
Натсемејство: Пеперуги
Род: Пеперутки
Линеј, 1758

Едрилец (лат. Iphiclides podalirius L.) — дневна пеперуга[1]. Лета карактеристично, како да едри[1]. Има крилја со жолто-црни (тигрови) шари[1]. Живее претежно на отворени нерамни терени, во грмушки и на ливади. Се храни со нектар[1]. Во периодот на парење се собира во поголеми популации. Презимува во стадиум на кукла. Распространета е во Средна и Јужна Европа. Во Македонија се јавува во две генерации од април до септември[1]. Позната е како мигрант.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Крпач, Владимир Т.; Крпач Мирјана (2009). "Едрилец". In Ристовски, Блаже (in македонски). Македонска енциклопедија. 1. Скопје: МАНУ. стр. 517.