Алексаноров едрилец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексаноров едрилец
Papilio alexanor MHNT CUT 2013 3 10 Cucuron Male Dorsal.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Papilionidae
Род: Papilio
Вид: P. alexanor
Биномен назив
Papilio alexanor
Esper, 1799

Александров едрилец (Papilio alexanor) — пеперуга од семејството на Ластовичарки. Пеперугата ја има и во Македонија. Во одредени земји пеперугата има заштитен статус.

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперугата има распон на крилја од 62 до 70 мм. Возрасните единки летаат од април до јули со по една генерација. Пеперугата се наоѓа во високи планински предели на Европа и Азија.

Пеперугата е во основа жолтеникава со црни или темни сини линии. Куклата на пеперугата е сива.

Подвидови[уреди | уреди извор]

  • Papilio alexanor destelensis (Nel & Chauliac, 1983) јужна Франција
  • Papilio alexanor hazarajatica (Wyatt, 1961) Kopet-Dagh south
  • Papilio alexanor judeus (Staudinger, 1893) Мала Азија и Кавказ
  • Papilio alexanor orientalis (Romanov, 1884) Ерменија
  • Papilio alexanor radighierii (Sala & Bollino, 1991) Италија
  • Papilio alexanor voldemar (Kreuzberg, 1989) Тијан Шан

Биологија[уреди | уреди извор]

Ларвите се хранат со растенијата: Trinia vulgaris, Seseli montanum, Ptychotis saxifraga и Opopanax chironium.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]