Евенски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Евенски јазик
эвэды торэн 
Изговор: еведи торен
Зборуван во: Русија 
Регион: азиски дел на Русија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: алтајски
 Тунгуски јазици
  Евенски јазик 
Писмо: Евенска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: eve
ISO 639-3: eve

Евенски јазиктунгуски јазик зборуван од евените во Сибир, Русија. Јазикот е расширен низ целиот брег на охотскиот регион. Јазикот е пред опасност на исчезнување, бидејќи има околу 7.168 луѓе што го зборуваат јазикот. Има и повеќе дијалекти како на пример: армански дијалект, идигирка дијалект, камчатка дијалект, колима-омолонски дијалект, оласки дијалект, томпонски дијалект, охотски дијалект, акирирски дијалект и ламухински дијалект.

Писмо[уреди | уреди извор]

Кирилица
А а Ӑ ӑ Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Л л М м Н н
Ӈ ӈ О о Ө ө Ӫ ӫ Ӧ ӧ П п Р р С с
Т т У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ
Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я
Латиница
A a A‘ a‘ Aw aw B b Ch ch D d E e F f
G g G‘ g‘ H h I ı İ i J j K k L l
M m N n N‘ n‘ O o O‘ o‘ P p Q q R r
S s Sh sh T t U u U‘ u‘ V v W w X x
Y y Z z

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]