Прејди на содржината

Сибенски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сибенски јазик
Xibe 
Изговор: сив'
Зборуван во: НР Кина 
Регион: Сјинџанг
Вкупно говорници:
Јазично семејство: алтајско
 тунгуско
  Сибенски јазик 
Писмо: сибенска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: sjo
ISO 639-3: id=sjo sjo

Сибенскиот јазик (ᠰᡞᠪᡝ
ᡤᡞᠰᡠᠨ
sibe gisun [ɕivə kisun])[1] е тунгуски јазик што го говори народот Сибе во Сјинџанг. Јазикот е сличен со манџурскиот но, се разликува во самогласките. Имено, во сибенскиот јазик има осум отворени самогласки, а додека пак во маџурскиот има шест, а има и посложена самогласна хармонија. Зборовниот фонд и структурата на речениците не е многу зафатена од влијанија на кинескиот јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Li 1986, стр. 1