Дополнителна бригада при ГШ на НОВЈ за Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дополнителна бригада на ГШ на НОВЈ за Македонија
Активнајануари 1945
ЗемјаМакедонија
Видбригада
Големина3900 до 5300 борци
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија

Дополнителна бригада при ГШ на НОВЈ за Македонија — бригада на НОБ во Македонија.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Со одлука на врховната команда на Југлословенската амрија, во јануари 1945 година била формирана Дополнителната бригада при ГШ за Македонија. Таа била составена од 4 баталјони (три стрелачки, 1 митралески и 1 минофрлачки). Во јануари бригата имала 3902 борци, а во април 1945 имала 5330 борци. Овие борци биле воглавно борци кои не служеле војка, а поради немање на оружје, само третина биле вооружени. На двапати ГШ на Армијата за Македонија испратила телеграми до Врховниот штаб на Југословенската армија за вооружување на бригадата. Улогата на бригата била како резерва за пополнување на единицте на НОВ во текот на операциите за заштита на јужната граница, како и операциите за чистење на балистичките операции.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. ​143-144

Поврзано[уреди | уреди извор]