Доменико Чели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доменико Чели
Роден 18 јануари 1973 (1973-01-18) (50 г.)
Бари, Италија
Националност Италија Италија
Домашна
Години Лига Улога
2006-2010 Серија А/Серија Б Судија
2010-2017 Серија А Судија

Доменико Чели (роден на 18 јануари 1973 во Бари) е италијански фудбалски судија.

Дебитирал во Серија А на 3 декември 2006 во натпреварот Торино-Емполи. Првиот црвен картон му го покажал на аргентинецот Ернан Делафјоре од Торино во натпреварот против Рома.[1] Интересно е тоа што првиот тренер кој Чели го исклучил е Жозе Мурињо во натпреварот Интер-Сампдорија.

На 11 септември 2011 тој го судел и натпреварот Јувентус-Парма, прв на новиот Јувентус Стадион.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]