Прејди на содржината

Гроа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гроа
Грое
Општина
Воздушен поглед на Гроа
Воздушен поглед на Гроа
Грб на Гроа
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманМорбијан
ОкругЛорјан
КантонЛорјан-2
Општ. заедницаЛорјан агломерација
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Доминик Ивон[1]
Површина114,82 км2 (5,72 ми2)
Население (2019)22.234
 • Густина150/км2 (390/ми2)
INSEE/Пошт. бр.56069 / 56590
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Гроа (француски: Groix; бретонски: Enez Groe) — остров и општина во департманот Морбиjан во регионот Бретања во северозападна Франција. Часовниот појас на Гроа е средноевропското стандардно време.

Гроа се наоѓа на неколку километри од брегот на Лорјан. Неколку фериботи дневно се движат од Лорјан до Гроа.

На островот има неколку мали градови. На северниот брег се наоѓаат високи карпи и песочни плажи во затскриените заливи на јужниот брег. Гроa е исто така дом на широк спектар на морски птици. Познат е и по тоа што е домаќин на единствената конвексна плажа во Европа, која исто така се движи по морските струи. Во текот на последните 15 години, плажата се движела половина километар кон запад.

Геологијата на Гроa е различна од онаа на блискиот континент, а источниот и јужниот брег се прогласени за минерален природен резерват од 1982 година. Можат да се најдат повеќе од 60 минерали, особено синиот глаукофан (забележлив на површината), епидот или гранат.[се бара извор] Островот главно се состои од шкрилци.

Голема поморска битка меѓу Британија и Франција се случила кај Гроa во 1795 година.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Гроa (1981–2010 просечно)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 15.4
(59.7)
16.6
(61.9)
22.8
(73)
25.8
(78.4)
29.7
(85.5)
35.6
(96.1)
35.3
(95.5)
35.2
(95.4)
31.0
(87.8)
26.5
(79.7)
19.5
(67.1)
16.0
(60.8)
35.6
(96.1)
Прос. висока °C (°F) 9.5
(49.1)
9.5
(49.1)
11.5
(52.7)
13.6
(56.5)
16.6
(61.9)
19.2
(66.6)
21.0
(69.8)
21.3
(70.3)
19.8
(67.6)
16.3
(61.3)
12.7
(54.9)
10.2
(50.4)
15.1
(59.2)
Прос. ниска °C (°F) 5.7
(42.3)
5.3
(41.5)
6.8
(44.2)
7.9
(46.2)
10.8
(51.4)
13.3
(55.9)
15.1
(59.2)
15.3
(59.5)
13.8
(56.8)
11.7
(53.1)
8.8
(47.8)
6.4
(43.5)
10.1
(50.2)
Најниска забележана °C (°F) −9.4
(15.1)
−8.0
(17.6)
−6.2
(20.8)
−1.0
(30.2)
0.4
(32.7)
5.8
(42.4)
7.8
(46)
8.4
(47.1)
7.6
(45.7)
1.8
(35.2)
−2.4
(27.7)
−6.0
(21.2)
−9.4
(15.1)
Прос. врнежи мм (ин) 95.7
(3.768)
70.6
(2.78)
65.0
(2.559)
61.3
(2.413)
59.2
(2.331)
42.2
(1.661)
42.7
(1.681)
39.1
(1.539)
56.4
(2.22)
92.3
(3.634)
91.3
(3.594)
98.9
(3.894)
814.7
(32.075)
Прос. релативна влажност (%) 87 86 85 82 84 83 83 83 83 86 86 88 84.7
Извор бр. 1: Метео Франција[2]
Извор бр. 2: Инфолимат.фр (влажност, 1961–1990)[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Жителите на Гроa се нарекуваат гроазијони.

Според попис од 2015 година, Гроа брои 2.162 жители.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Maires du Morbihan“ (PDF). Préfecture du Morbihan. 7 јули 2020.
  2. „Données climatiques de la station de Ile de Groix“ (француски). Meteo France. Архивирано од изворникот на 2016-02-07. Посетено на December 30, 2015.
  3. „Normes et records 1961-1990: Ile de Groix - Beg Melen (56) - altitude 42m“ (француски). Infoclimat. Посетено на December 30, 2015.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • „Гилдас, момчето од кабината од Гроа“ 2007 година од студентите на колеџот Сент Туди-ил де Гроа-*[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]