Град Окленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Град Окленд
Оклендската „Небесна Кула“
Население: 425,400 (провизорна проценка од јуни 2005)
Површина: 637 km²
Градоначалник: Џон Бенкс
Територијална админ. единица
Распространетост: Оклендски теснец,
Острови во заливот Хаураки
Обласен совет: Окленд
Град Окленд: Портокаловата боја го означува Град Окленд во рамките на населената област на конурбацијата (сива боја). Градскиот центар е заокружен. Заб: градот исто така ги оппаќа и островите од внатрепниот и (горе десно) надворешниот залив Хаураки.
AucklandSkyline3Frames4v102.jpg
Ова е статија за град Окленд. За општата населена област, видете ја главната статија Окленд.

Град Окленд (англиски: Auckland City) е административна единица која го покрива Оклендскиот теснец и островите од заливот Хаураки. Оклендскатото градско подрачје се состои од населените делови на овој град и соседните „градови“, имено Северен рег, Ваитакере и Манукау, заедно со делови од околните места Папакура, Родниев округ и Франклинов округ.

Град Окленд е најголемиот град Нов Зеланд, со провизорна проценка од 425,400 жители (20 јуни 2005). Оклендскиот обласен Совет се наоѓа во град Окленд. Градоначалник е Дик Хабард.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1989 централната власт извршила реструктуирање на локалната администрација ширум Нов Зеланд. Кон град Окленд биле припоени осум други локални административни единици. Новиот има двојно повеќе жители и се простира во рамките на границите кои ги знаеме денес.

Географија[уреди | уреди извор]

Копнениот дел на градот Окленд лежи на теснец. Ваитематското пристаниште, which opens to the Хаураки, го одделува теснецот од градот Северен Брег и северно. Манукавското пристаниште, кое се отвора кон Тасмановото море го одделува реснецот од градот Манукау на југ.

Островите во внтрешниот залив се Рангитото, Мотутапу, Браунов остров, Мотуихе, Ракино, Понуи и Ваихеке, додека островите од надворешниот залв се Литл Бариер, Грејт Бариер и Мокохинавските острови. Значаен дел од оклендското централно градско подрачје е изградено на земја добиена со рекултивација през изминатите 100 години. Во план е значаен развој на недоволно искористените подрачја западно од центарот, каде големите фирми се преселуваат (2006).

Листа на населби[уреди | уреди извор]

Овие списоци на населби се географски подредени, и се дадени во правец на стрелките на часовникот од нивната положба во одност на центарот.

Централно градско подрачје
Механичарски залив, Парнел, Ремуера, Њумаркет, Графтон, Њутн, Идново брдо, Балморал, Кингсленд, Морнингсајд, Греј Лин, Понсонби, Фриманов залив, Хернов залив, Свети Мариин залив.

Источни
Мисионерски залив, Кохимарама, Сент Хелиерс, Оракеи, Глендауи, Глен Инс, Мидоубенк, Поинт Ингланд, Сент Џонс, Тамаки, Панмјур, Велингтоново брдо, Елерсли.

Јужни
Отахуху, Вестфилд, Саутдаун, Пенроуз, Гринлејн, Оранга, Те Папапа, Онехунга, Брдо со едно дрво, Кралев даб, Епсом, Хилсборо, Три Крала, Ваиковаи, Роскилово брдо, Линфилд, Бункерски залив, Сандригем.

Западни
Оваирака, Нов Виндзор, Авондејл, Албертово брдо, Вотервју, Западни извори, Поинт Шевалиер, Вестмир.

За други населби во населеното место Окленд пошироко, видете Северен Брег, Манукау and Ваитакере.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

360 auckland.jpg