Градоначалник на Окленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лен Браун - градоначалник на Окленд (2010-)

Градоначалникот на Окленд (англ. Mayor of Auckland) е директно-избран Советот на Окленд, управниот орган на градот Окленд, Нов Зеланд.

Оваа функција е создадена на 9 октомври 2010 г. со создавањето на новиот Совет на Окленд, со кој се заменети седумте дотогашни совети на градот, како и Регионалниот совет на Окленд. Пред 2010 г. звањето „Градоначалник на Окленд“ му припаѓало на градоначалникот на тогашниот Град Окленд. Моментален градоначалник е Лен Браун, претходен градоначалник на областа („град“) Манукау.

Список на градоначалници[уреди | уреди извор]

Име Стапил Напуштил
1 Лен Браун 02015-01-01 Грешка: 1 ноември 2010

Ова не е прифатлив датумски формат. Проверете го правописот, проверете ги броевите и/или прочитајте ја документацијата на шаблонот {{dts}} за да дознаете клој формат е исправен. ||

Надворешни врски[уреди | уреди извор]