Темс-Коромандел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Темс-Коромандел
Население: 26.800(територијално)
Главни места: Темс и Фитианга.
Други места: Коромандел, Фангамата, Матаранги, Фангапоуа, Пауаниу и Таируа.
Територијална управа
Име: Окружен совет Темс-Коромандел
Градоначалник: Филипа Барибол
Граници: од Колвински Проток до Фангамата;

Заливот Хаураки до заливот Пленти

Површина: 2,297 км²
Страница: http://www.tcdc.govt.nz
Видете и: округ Хаураки, Тауранга
Регионален совет
Име: Ваикато
Страница: http://www.ew.govt.nz/

Округот Темс-Коромандел (англ. Thames-Coromandel District Council) се наоѓа на Северниот Остров на Нов Зеланд, со седиште во градот Темс. Се протега во подрачјето околу Темскиот Ферт и полуостровот Коромандел, југоисточно од Окленд. Ова е првиот окружен совет формиран во Нов Зеланд, 1975.

Население[уреди | уреди извор]

Округот брои 26.800 жители (проценка, јуни 2008) По податоците од пописот во 2006 г, 3.768 живеат во Фитианга, 1.476 во Коромандел и 3.555 во Фангамата.

Локална управа[уреди | уреди извор]

Окружниот совет Темс-Коромандел е создаден со спојување на поранешните грофовиски совети (управи) на Темс и Коромандел.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]