Прејди на содржината

Темс-Коромандел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Темс-Коромандел
Thames-Coromandel District
територијална единица
ЗемјаНов Зеланд
РегионВаикато
ОкругОкружен совет на Темс-Коромандел
ОколииКоромандел-Колвил
Залив Меркјури
Таируа/Пуанио
Фангамата
Темс
Основан1975
СедиштеТемс
Управа
 • ГрадоначалникСандра Гауди
 • Заменик-градоначалникТони Брљевиќ
Површина
 • Вкупно2,297 км2 (0,887 ми2)
Население ( (June 2018))[1]
 • Вкупно29,700
 • Густина13/км2 (30/ми2)
Час. појасNZST (UTC+12)
 • Лето (ЛСВ)NZDT (UTC+13)
Пошт. бр.Разгледница
Мреж. местоtcdc.govt.nz

Темс-Коромандел (англиски: Thames-Coromandel District) — округ во Северниот Остров на Нов Зеланд, со седиште во градот Темс. Се протега во подрачјето околу Темскиот Ферт и полуостровот Коромандел, југоисточно од Окленд. Ова е првиот окружен совет формиран во Нов Зеланд, 1975.

Население

[уреди | уреди извор]

Во 2017 г. округот броел 29,700 жители. Од нив, 7.260 жвееле во Темс, 4.960 во Фитијанга, 3.555 во Фангамата и 1.476 во Коромандел.

Месна управа

[уреди | уреди извор]

Окружниот совет Темс-Коромандел е создаден со спојување на поранешните грофовиски совети (управи) на Темс и Коромандел.

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NZ_population_data.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]