Гомнушка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гомнушка
Alburnoides bipunctatus sujtásos küsz.jpg
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Actinopterygii
Семејство: Cyprinidae
Род: Alburnoides
Вид: A. bipunctatus
Биномен назив
Alburnoides bipunctatus
(Bloch, 1782)

Гомнушка (Alburnoides bipunctatus) е риба во фамилијата Cyprinidae.[1] Оваа риба ги населува реките со мирни води. Се храни со умрени инсекти ларви на инсекти и диатоми. Се размножува во периодот април - јуни.

Може да се најде во Авганистан, Австрија, Азербејџан, Белорусија, Белгија, Бугарија, Ерменија, Естонија, Грузија, Германија, Иран, Латвија, Литванија, Молдавија, Македонија, Полска, Романија, Русија, Словачка, Турција, Украина, Узбекистан, Унгарија, Франција, Холандија, Чешка, Швајцарија.

Во Македонија го населува долниот тек на реката Треска.

Риба Гомнушка, го населува долниот тек на реката Треска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alburnoides bipunctatus“, eunis.eea.europa.eu, European Environment Agency, Vernacular names