Прејди на содржината

Воена академија (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Воена академија е српска ТВ серија која премиерно била прикажана на националниот канал РТС 1 од 2012 година. Првата епизода од серијата ја имале гледано 2,22 милиони гледачи.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Оваа ТВ серија опишува група воени кадети кои се примени на академијата, каде што започнува нивното образование за воени пилоти, како и други авантури.

Приказната следи неколку лични судбини на кадетите, од првата добра вест дека се примени да студираат на Воената академија, преку судирот со реалноста на воениот живот, до воспоставувањето рамнотежа помеѓу трудот и љубовта на нивните млади животи. Во првата епизода матурантите добиваат известувања дека се примени да студираат на Воената академија. Главните ликови се неколку идни кадети чиј живот наеднаш се менува со оваа, за повеќето од нив, среќна вест. Тука се и нивните родители, од различни социјални опкужувања и од различни делови на Србија, кои различно реагираат на професионалниот избор на нивните деца.

Улоги[уреди | уреди извор]

Епизодни[уреди | уреди извор]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Оригинално емитување
Премиера Финале
1. 16 28 јануари 2012 г. 12 мај 2012 г.
ВА2 6 ноември 2013 г.
2. 7 16 февруари 2014 г. 30 март 2014 г.
ВА3 8 ноември 2016 г.
3. 15 19 февруари 2017 г. 4 јуни 2017 г.
4. 14 29 септември 2018 г. 31 декември 2018 г.
ВА5 3 октомври 2019 г.
5. 10 11 јануари 2020 г. 14 март 2020 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]