Прејди на содржината

Драгана Дабовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Драгана Дабовиќ Чуквас (Котор, 30 септември 1987) е српска глумица. Живее во Белград.

Животопис[уреди | уреди извор]

Драганa Дабовиќ Чуквас е родена во Котор. Таа израснала и завршила средно училиште во Херцег Нови. Во херцегновскиот театар е од 1997 година. Во претстави на драмски студии и прв на ансамбл, одигра десетина улоги, а потоа се запи[ала на глума. По завршувањето на гимназија, Драгана одлучилa да студира глума, поради тоа  што таа го напушти Херцег Нови и се преселиla во Нови Сад. Во Војводина живела до 2011 година а по дипломирањето се преселилa во Белград.

Во брак е со Веселин Чуквас и со него има ќерка Бјанка.

Најголема популарност стекнаla со  улогата на Инес Шашвари во серијата Воена Академија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]