Прејди на содржината

Ангела Јовановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ангела Јовановиќ (Белград, 21 септември 1992 година) е српска филмска, ТВ и театарска глумица.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Ангела е родена во Белград, 21 септември 1992 година.[1] Таа завршила во музичкото училиште „Станковиќ", студирала глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на Проф. Драган Петровиќ Пелета и асистентот Милош Биковиќ. Популарноста и широкото внимание на јавноста го привлече со улогите во телевизиските серии Мојот роднина од селото и Апсолутно нов бран. Нејзините родители Бранка Пујиќ и Драган Јовановиќ се глумци.

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Филмографија на глумицата Ангела.
Година Име Улога
2000.e
2009 година. Засекогаш млади (ТВ серија) Ќерка на пратеник
2010 година.e
2010 година. Сосема нов бран Ивана
2008-2010. Мојот роднина од селото Виолета
2011. Здухач значи авантура Ивана
2014 година. Дунѓерско време Ленка Дунѓерски
2017. Воена Академија Светлана Савиќ Цеца
2017. Живот според Москри Даринка

Театарски претстави

[уреди | уреди извор]
  • Добредојдовте на Србија
  • Ќелава пејачка
  • Кога цветале тиквите
  • Хотелот "Слободен промет"
  1. „Lepa Gagijeva kći: Tata je tek sad miran zbog mog izbora“. blic.rs. Посетено на 10 април 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]