Прејди на содржината

Тамара Крцуновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тамара Крцуновиќ (Белград, 7 јуни 1978) е српски глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во 1978 година во Белград, но детството го поминала во Алжир. Таа се вратила во Белград и дипломирала на Факултетот за драмски уметности. Ден по дипломирањето на Факултетот за драмски уметности, добила повик од Деканот, стипендија од француската влада и оди во Париз на нивната академија. Таму студирала уште 4 години, а во Белград се вратила со 29 години.[1] Глумела во повеќе српски и француски филмови и серии. Постигнала главни улоги во филмот Влажност и сериите Убијци на мојот татко, и Ургентен центар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)