Марија Вицковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Вицковиќ
Родена Марија Вицковиќ
18 декември 1980.(1980-12-18)(42 г.)
Подгорица,  Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Занимање глумица

Марија Вицковиќ (Подгорица, 18 декември 1980) е српска филмска, ТВ и театарска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Марија Вицковиќ е родена во Подгорица 18 декември 1980 година. Глума дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на Проф. Предраг Бајетиќ. Во текот на третата студиска година тој стана член на Народниот театар во Белград. 2008 година запишала во постдипломски студии на  Actor studio Lee Strasberg во Њујорк.[1]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Театарска награда Вршачка театарска есен за улогата Ифигени во истоимената претстава.
 • Награда Златна мимоза за улогата во филмот Погледот од Ајфеловата кула, на филмскиот фестивал во Херцег Нови.
 • Јавна Пофалба, според одлуката на Одборот на директори, за резултати во работата од големо и посебно значење за успешна активност на Народниот театар во Белград за сезоната 2010/2011.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумицата Марија Вицковиќ
Год. Име Улога
2000.
2002. Класа на 2002
2002.  Зона Замфирова Калина
2005. Погледот од Ајфеловата кула Маријана
2006. Кројачевата тајна Лепотица
2003 - 2006. Mешовит брак Теодора
2009. Некој сепак ме чека ќерка
2009. Гревот на нејзината мајка Ранка Павловиќ
2010.
2010-2011. Мирисот на дожд на Балканот Клара Сала
2011. Мирисот на дожд на Балканот (филм) Клара Сала
2014. Аманет Мила
2016 . Музика во Големата војна

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

Претстави во Народниот театар во Белград

 • Претставата Хамлет во селото Мрдуша Доња
 • Рибарски кавги
 • Невеста од ветрот
 • Ифигениевата смрт во Аулиди
 • Судија
 • Недоразбирање
 • Огвождена
 • Опасни врски
 • Швабица
 • Дамата од камелиите

Извори[уреди | уреди извор]

 1. „Marija Vicković - Biografija“. marijavickovic.com. Архивирано од изворникот на 2013-03-13. Посетено на 31 март 2013.
 2. „Marija Vicković“. marijavickovic.me. Посетено на 31 март 2013.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]