Прејди на содржината

Никола Ракочевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Никола Ракочевиќ (Крагујевац, 27 јуни 1983) е српски театарски, телевизиски и филмски глумец.

Никола Ракочевиќ

Првото појавување пред камерите му беше во краткометражниот филм, Добро позната работа, додека своите забележани улоги ги достигнува во филмовите Шејтанов војник  и Шишање.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

  • Наградата за најдобра машка улога за филмот Кругови во Ниш 2013
  • Награда за глумец на втори фестивалски вечери за  филмот Преземи, во Ниш 2013
  • Наградата за најдобра машка улога во филмот Шишање на фестивалот Кино Град 2011
  • Наградата „Ардалион" за најдобар млад глумец 2008 година.
  • Награда Политика "Авдо Мујчиновиќ" за улогата-Зоран (понекогаш Марко) во претставата Барбело, за кучињата и децата, Југословенскиот театарски фестивал, Ужице 2008 година.
  • Награда од Фондот "Дара Чалениќ-Даринка" за најдобар млад глумец за улогата-Зоран (понекогаш Марко) во претставата, за кучињата и децата, 53 Стеријино позорје, Нови САД 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)