Александар Радојичиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Радојичиќ (роден на 24 октомври 1987 година во Белград) — српски глумец. Стана познат по улогата на Микица Арсенијевиќ „Балерина" во филмот Монтевидео, Бог те видео!. Член е на театарот Бошко Буха во Белград.

Александар Радојичиќ

Има ќерка која се вика Аја.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм/Серија Улога
1995 Сето тоа народот ќе го позлати
2002 Приказна за зборови (ТВ серија)
2008 Пари или живот Небојша Дидиќ
2009 Меден месец млад насилник
2010 Монтевидео, Бог те видео! Микица Арсенијевиќ „Балерина“
2011 Син воз Док
2012 Шешир професорот Коста Вујиќ  Милорад Митровиќ
2012 Монтевидео, Бог те видео! (ТВ серија) Микица Арсенијевиќ „Балерина“
2013 На пат за Монтевидео Микица Арсенијевиќ „Балерина“
2014 Воена академија 2 Шашиното момче Ненад
2014 Сенки Фратишек Лебл
2014 Монтевидео, се гледаме! Микица Арсенијевиќ „Балерина“
2014 Андрија и Анѓелка тренер
2014-2017 Воена академија Шашиното момче Ненад
2015 Ќе бидеме прваци на светот Бора Станковиќ
2016 Прваци на светот Бора Станковиќ
2018 Пет Ѓоле Прада
2018 Џуџињата од насловните страни

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Aleksandar Radojčić: Nije lako biti moja devojka“. story. Посетено на 14 април 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

(англиски)