Верхојански Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Верхојански Планини
Верхоянский хребет
Поглед на јужните Верхојански Планини
Највисока точка
ВрвМус-Хаја
Надм. височина2.959 м
Координати67°0′0″N 129°0′0″E / 67.00000° СГШ; 129.00000° ИГД / 67.00000; 129.00000Координати: 67°0′0″N 129°0′0″E / 67.00000° СГШ; 129.00000° ИГД / 67.00000; 129.00000
Величина
Должина1.100 км
Географија
Верхојански Планини is located in Русија
Верхојански Планини
Местоположба на Верхојанските Планини во рамките на Русија
Земји Русија
ДелЈакутија

Верхојански Планини (руски: Верхоянский хребет; јакутски: Үөһээ Дьааҥы сис хайата) — планински венец во источен Сибир кој се протега во должина од 1.000 км низ Јакутија. Образува голем лак од реките Лена и Алдан на запад до реката Јана на исток. Во јужниот дел достигнува висина од 2.480 м. На планините има наоѓалишта на јаглен, сребро, олово и цинк. Сместени се веднаш западно од границата меѓу Евроазиската и Северноамериканската Плоча.[1]

На ова подрачје се забележани најниските температури за населени места во светот и има длабоки снегови највеќето месеци во годината. За време на последниот леднички максимум, венецот имал пространи ледници, па оттука лете планините го имаат тој карактеристичен алпски изглед. Меѓу биомите на Верхојанските Планини се издвојува планинската тундра, каде се застапени разновидни мовови и лишаи.[2]

Планините настанеле со набирање и претставуваат антиклинала.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. News Archive - The Earth Institute at Columbia University
  2. 2,0 2,1 „Verkhoyansk Mountains“. Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, Inc. Посетено на 11 April 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]