Алдан (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алдан
Aldan.png
Карта на сливот на Алдан
ЗемјаРусија
Слив
Главен изворСтановојски Планини
УстиеЛена
Сливна повр.729.000 км2
Физички особености
Должина2.273 км
Проток
  • Просечен:
    5.060 м³/с
    (кај устието)
ДВР [ru]18030600112117300000011
Алдан (река) на Ризницата

Алдан е втора по големина река, која се влева во реката Лена во источен Сибир. Алдан е долга 2.273 км, а од тие, 1.600 км е пловна. Површината на сливот изнесува 729.000 км2 Извира на северните падини на Становојските Планини, а во Лена се влева како нејзина десна притока 160 км низводно од градот Јакутск. Заледена е од крајот на октомври до мај. Пловна е од устието до пристаништето Томот.

Главни реки кои се влеваат во Алдан се Амга и Маја. Во подрачјето на горниот тек на Алдан, има богати наогалишта на магнетит и злато.