Амга (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амга
Amga.jpg
ЗемјаРусија
Слив
Главен изворАлдански Планини
УстиеАлдан, Јакутија
Сливна повр.69,300 км2
Физички особености
Должина1,462 км
Проток
  • Просечен:
    178 м3/s
ДВР [ru]18030600812117300046340
Амга (река) на Ризницата

Амга е руска река во Јакутија. Реката е пловна, а од октомври до мај е заледена. Обилните есенски дождови го подигнуваат нивото на водата и до 7 метри.

Името го добила од Сибирскиот народ Евенги. Зборот Амнга е од тунгуско-манџуриско потекло и означува горска река. Амга е лева притока на реката Алдан.