Версаче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Версаче
ДејностМода Уреди на Википодатоците
Основано1978 Уреди на Википодатоците
ОсновачЏани Версаче Уреди на Википодатоците
Седиште,
Мреж. местоwww.versace.com Уреди на Википодатоците

Џани Версаче С.р (обично позната како Версаче) - италијанска луксузна модна компанија основана од Џани Версаче во 1978 година, позната по светкави печати и светли бои.[1][2][3] Компанијата произведува готови облеки и додатоци од Италија, како и висока мода под нејзиниот бренд Ателиер Версаче[4] и го лиценцира своето име и брендирање на Луксотика за очила.[5] Џани Версаче е роден во Калабрија, во античката Голема Грција, а логото на компанијата е инспирирано од Медуза, фигура од грчката митологија.[6]

Историја и операции[уреди | уреди извор]

Фустан од Џани Версаче

Во 1972 година, Џани Версаче ги дизајнирал своите први колекции за Калаган, Џени и Комплајс. Во 1978 година, компанијата лансирала под името „Џани Версаче Дона“[7] и го отворила својот прв бутик во миланската Виа дела Шпига.[8][9] Џани независно контролирала голем дел од брендот, од дизајнирање до малопродажба. Во 1982 година, компанијата ги проширила своите понуди за да вклучи додатоци, накит, домашен мебел и порцелан.[10] Во 1993 година, Донатела Версаче ги додала линиите Young Versace и Versus. Во 1994 година, брендот добил меѓународна покриеност од црниот Версаче фустан на Елизабет Харли, кој во медиумите се нарекува „тој фустан“.[11][12]

Версаче дизајнирал за различни музички уметници, вклучувајќи костими за сценски и насловни на албуми за Елтон Џон во 1992 година и облека за Мајкл Џексон. Версаче дизајнирал и облека за Дијана (принцезата од Велс) и принцезата Каролина од Монако.[10]

По убиството на Џани Версаче во 1997 година, неговата сестра Донатела, поранешен потпретседател, ја презела функцијата креативен директор, а неговиот постар брат Санто Версаче станал извршен директор.[13] Ќерката на Донатела, Алегра Версаче, добила 50 отсто од акциите во компанијата, врз која презела контрола по нејзиниот осумнаесетти роденден.[14][15][16]

Во 2000 година, зелениот фустан од Версаче што го носела Џенифер Лопес на Греми наградите привлекол големо медиумско внимание. Фустанот бил прогласен за петти најиконски фустан на сите времиња, а црниот Версаче фустан на Елизабет Харли бил избран за најиконски фустан на сите времиња, според анкетата на Дејли Телеграф од 2008 година.

Со пад на профитот на компанијата во раните 2000-ти,[14][17] Фабио Масимо Качиатори бил ангажиран како привремен извршен директор за реорганизација и реструктуирање на Версаче Груп во 2003 година.[18] Качатори поднел оставка во декември 2003 година поради „спорови со семејството Версаче“.[18] Во 2004 година, Џанкарло ди Ризио од ИТ Холдинг станал извршен директор, додека не поднел оставка во 2009 година поради несогласувања со Донатела.[19][20][21] Во мај 2016 година, групацијата Версаче го назначила Џонатан Акероид за извршен директор и член на одборот.[22]

Во февруари 2014 година, групата Блекстоун купила 20 отсто од акциите во Версаче за 210 милиони  (евра).[23][24][25]

Од 2016, повеќе од 1500 бутици работеле ширум светот. Првиот бутик надвор од Италија бил отворен во 1991 во Глазгоу, Шкотска.[26]

Во септември 2018 година, Мајкл Корс понудил да го купи Версаче за две милијарди евра.[27][28] Версаче објавил дека сите акции на семејството Блекстоне и Версаче биле продадени на Мајкл Корц Лимитед.[29] Аквизицијата била завршена во декември 2018 година, а Донатела Версаче останала шеф на креативниот дизајн.[30] Во јануари 2019 година, Џани Версаче С.Р. се приклучил на Капри Холдингс Лимитед, формирајќи нова глобална модна луксузна група заедно со Мајкл Корс и Џими Чу (модна куќа).[29][31]

Во 2018 година, Версаче престанал да користи крзно во своите производи, а во 2020 година објавил дека ќе престане да користи кожа од кенгур.[32] Во октомври 2018 година, Версаче го објавил своето прво шоу пред есенската сезона во Њујорк, закажано на датумот на раѓање на Џани Версаче на 2 декември.[33] Во 2021 година, Версаче го отворил својот прв бутик во СоХо, Менхетен, Њујорк.[34]

Соработки[уреди | уреди извор]

 • Во 2006 година, Џани Версаче С.Р. соработувал со Ламборгини за да го произведе Ламборгини Мусиелаго LP640 Версаче. Автомобилот вклучувал бел сатенски ентериер дизајниран од Версаче со логото на Версаче извезено на седиштата. Автомобилот бил достапен во црна или бела боја и доаѓал со комплет за багаж, чевли за возење и возачки ракавици. Произведени биле само десет единици.[35]
Бутикот Версаче во Милано, Италија
Пепелник (22 сантиметри × 22 сантиметри) дизајниран од Версаче и произведен од германската порцеланска компанија Розентал
 • Во 2008 година, Версаче соработувал со АгустаВестленд за да го создаде луксузниот ВИП хеликоптер АгустаВестленд AW109 Гранд Версаче, вклучувајќи кожен ентериер Версаче и надворешност дизајнирана од Версаче.[36][37]
 • Во 2009 година, Версаче и Х&М објавиле нова линија за продавниците на Х&М, вклучувајќи машка и женска облека и домашни предмети, како што се перници и ќебиња.[38]
 • Во 2015 година, Версаче соработувал со танчерот Лил Бак за да објави линија на патики.[39]
 • Во 2015 година, Версаче соработувал со Минд Груп. Компаниите дизајнирале луксузни станбени кули во Кина наречени резиденции на Версаче. Целта на креаторите била да ги комбинираат елементите на луксузниот дом на Версаче со елементи на традиционалната кинеска култура.[40]
 • Исто така во 2015 година, Версаче соработувал со АБИЛ Груп во Индија за да развие уште еден луксузен станбен проект, сместен во Јужен Мумбаи.[41]
 • Во 2015 година, Донатела Версаче била претставена во кампањата на Рикардо Тиши за Живанши (модна куќа).[42]
 • Во 2018 година, Рони Фиг и Донатела Версаче ја дебитирале својата колекција Кит x Версаче, со модифицирано лого на Медуза со „КИТ“ испишано над очите на медузата.[43]
 • Во 2019 година, Версаче соработувал со Туркиш ерлајнс за да обезбеди комплети за погодности за патниците од бизнис класата на долги летови. Комплетите доаѓале во одделно стилизирани чанти за мажи и жени и ја прикажувале линијата производи за мажи Версаче Ерос и производите за жени на Версаче Ерос пор Фем.[44]
 • Машката колекција на Версаче за есен во 2019 година имала неколку предмети со логото на Форд Мотор Компани. Според модната куќа, двете компании ги здружиле силите за да ја канализираат „возбудата од купувањето на вашиот прв автомобил“.[45]
 • Во септември 2021 година, Версаче претставил заедничко модно шоу со Фенди, насловено „Размената“,[46] составено од две колекции: визијата на Фенди за Версаче и визијата на Версаче за Фенди.[47] Ова било првпат двајца уметнички директори на брендови во различни модни групи да дизајнираат колекции еден за друг.[48]
 • Во 2021 година, Версаче соработувал со Лејди Гага за да ја прослави десетгодишнината на Родена на овој начин, создавајќи капсулна колекција со приход од фондацијата Родена на овој начин .[49]
647 Локација на Петтата авенија, Њујорк, 2013 година

Палацо Версаче[уреди | уреди извор]

Сохејл Абедијан, од Санленд Груп, му предложил на Версаче во 1997 година луксузен хотел изграден за брендот Версаче. Првиот Палацо Версаче бил отворен на австралискиот Златен брег на 15 септември 2000 година.[50][51] Хотелот бил продаден на кинески конзорциум во декември 2012 година.[52][53] Вториот Палацо, Палацо Версаце Дубаи, бил завршен во декември 2015 година и се наоѓал на брегот на Дубаи Крик.[54] Третиот Палацо, Палацо Версаче Макао, е во изградба како дел од партнерството со најголемиот оператор на казино во Макао SJM Холдингс.[55][56][57] Хотелите Палацо Версаче се првите модни хотели во светот.[58]

Контроверзност[уреди | уреди извор]

Во август 2019 година, Версаче произвел низa маички што укажуваат на тоа дека Хонг Конг и Макао се посебни земји. Версаче се извинил, велејќи дека направил грешка во дизајнот и ќе ја уништи навредливата облека.[59] Како одговор на контроверзноста, Јанг Ми ја прекинал врската како амбасадор на брендот за Версаче.[60]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Davis, Daniel (2011). Versace. New York: Infobase Learning. стр. 29. ISBN 9781604139808.
 2. White, Belinda (3 October 2012). „Not 'That dress' again? Lady Gaga wears Liz Hurley's Versace safety pin gown“. The Daily Telegraph. Посетено на 2014-08-14.
 3. Sun, Carol (Autumn 2001). „Transformation Parlor“. Art Journal. 60 (3): 42–47. doi:10.1080/00043249.2001.10792076.
 4. „Atelier Versace Collection | US Online Store“. Versace (англиски). Посетено на 2021-07-20.
 5. Zargani, Luisa (2020-04-10). „Versace, Luxottica Renew Eyewear License“. Women's Wear Daily (англиски). Посетено на 2022-09-03.
 6. „Versace Logo And Its Golden History: Everything You Need To Know | LOGO.com“. logo.com (англиски). Посетено на 2022-05-02.
 7. „Brand History“. Versace. Посетено на 27 April 2018.
 8. Matthew (28 January 2011). „History of Versace“. Fashion in Time. Посетено на 2014-08-14.
 9. „Gianni Versace profile“. Victoria and Albert Museum. 12 January 2003. Посетено на 2014-08-14.
 10. 10,0 10,1 „Versace“. Made-In-Italy.com. Посетено на 26 March 2016.
 11. Gundle, Stephen (2008). Glamour: a history. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-921098-5. Посетено на 1 May 2011.
 12. Khan, Urmee (9 October 2008). „Liz Hurley 'safety pin' dress voted the greatest dress“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 11 January 2022. Посетено на 2014-08-14.
 13. „1997: Versace murdered on his doorstep“. BBC News. 15 July 1997. Посетено на 2014-08-14.
 14. 14,0 14,1 Horyn, Cathy (15 June 2004). „A New Half-Owner for Versace, and She's Almost 18“. The New York Times. Посетено на 2014-08-14.
 15. „Versace niece's $700m birthday gift“. Sydney Morning Herald. 2 July 2004. Посетено на 2014-08-14.
 16. „Allegra Inherits Versace's Fortune“. WENN. Contactmusic.com. 30 June 2004. Посетено на 2014-08-15.
 17. Freeman, Hadley (4 October 2004). „Versace struggles to regain its touch“. The Guardian. Посетено на 2014-08-14.
 18. 18,0 18,1 Valerie (18 December 2003). „Fabio Massimo Cacciatori quits Versace CEO“. DesignTAXI.com. Посетено на 2014-08-14.
 19. „Versace Names Di Risio as Ceo and Strengthens Board“. Women's Wear Daily. HighBeam Research. 27 August 2004. Архивирано од изворникот на 21 September 2014. Посетено на 2014-08-14.
 20. Meichtry, Stacy (6 June 2009). „Versace CEO Di Risio Resigns“. Wall Street Journal. Посетено на 2014-08-14.
 21. Meichtry, Stacy (22 May 2009). „Bucked by Designer, Versace CEO Eyes Exit“. Wall Street Journal. Посетено на 2014-08-14.
 22. „Company Profile | Versace US“. Versace (англиски). Посетено на 2019-03-14.
 23. Binnie, Isla (27 February 2014). „Fashion house Versace sells stake to Blackstone to fund growth“. Reuters. Посетено на 2014-08-14.
 24. Binnie, Isla (27 February 2014). „Versace Sells Minority Stake to Blackstone“. Посетено на 27 February 2014.
 25. Mesco, Manuela (27 February 2014). „Versace Sells Minority Stake to Blackstone“. Wall Street Journal. Посетено на 2014-08-14.
 26. Henderson, Damien (14 February 2005). „Glasgow's Versace loss may suit capital“. Herald Scotland. Посетено на 2014-08-14.
 27. Dalton, Matthew; Kapner, Suzanne (24 September 2018). „Michael Kors Woos Versace in Push for Foothold in High Fashion“. The Wall Street Journal (англиски). ISSN 0099-9660. Посетено на 2018-09-25.
 28. „Michael Kors shares sink amid Versace rumors“. New York Post (англиски). 25 September 2018. Посетено на 2018-09-25.
 29. 29,0 29,1 „Versace Company Profile | UK Online Store“. Versace (англиски). Посетено на 2019-03-14.
 30. Capri Holdings press release
 31. „Michael Kors Buys Fashion Label Versace for $2.2 Billion“. Bloomberg.com. 2018-09-25. Посетено на 2020-08-06.
 32. Jack Dutton, "Versace bans kangaroo skin following pressure from activists," The National 16 January 2020.
 33. „Versace To Host First Pre-Fall Show In New York“. 14 October 2018. Посетено на 14 October 2018.
 34. Turra, Alessandra (2021-07-26). „Versace Makes Retail Push in the U.S.“. WWD (англиски). Посетено на 2021-08-09.
 35. Smeyers, Mark (30 September 2006). „Murciélago LP640 Versace“. Lambo Cars. Архивирано од изворникот на 2016-04-22. Посетено на 4 April 2016.
 36. „11 Incredibly Expensive Choppers“. BabaMail. December 2014. Посетено на 4 April 2016.
 37. Gumuchian, Marie-Louise (20 March 2008). „Buckle up to Travel in Versace-Style Chopper“. Reuter's. Посетено на 4 April 2016.
 38. Wischhover, Cheryl (20 October 2011). „Here It Is: Versace for H&M, The Complete Collection“. Fashionista. Посетено на 4 April 2016.
 39. Carlos, Marjon (30 October 2015). „Versace and Lil Buck's Sneaker Collaboration Takes Flight Today“. Vogue. Архивирано од изворникот на 2015-10-31. Посетено на 4 April 2016.
 40. Martens, Cynthia (11 March 2015). „Versace to Partner With China's Mind Group“. WWD. Посетено на 4 April 2016.
 41. „ABIL Group partners with luxury brand Versace“. Bricking News. 29 October 2015. Архивирано од изворникот на 2019-01-24. Посетено на 4 April 2016.
 42. Conlon, Scarlett (15 June 2015). „Donatella on Her Givenchy Campaign“. Vogue. Посетено на 4 April 2016.
 43. „Kith Debuted Upcoming Versace Collaboration at Its 'Kith Park' Runway“. Fashionista. Посетено на 13 January 2019.
 44. Clark, Jonny. „Turkish launches two new amenity kits, with Versace for Business Class and Mandarina Duck for Economy (You heard us right!)“. Thedesignair.net. Посетено на 19 August 2022.
 45. „Versace Men's Fall 2019“. WWD. 12 January 2019. Посетено на 13 January 2019.
 46. „The Swap: Donatella Versace and Kim Jones | Online Store US“. Versace (англиски). Посетено на 2021-09-27.
 47. „Fabulous Friends – The Swap presented Kim Jones's vision for Versace and Donatella Versace's interpretation of Fendi. This is not a collaboration“. Twitter (англиски). Посетено на 2021-09-27.
 48. Zargani, Luisa (2021-09-26). „Donatella Versace, Kim Jones on Why Swapping Brands Is Brave“. WWD (англиски). Посетено на 2021-09-27.
 49. Okwodu, Janelle (2021-06-01). „Lady Gaga and Versace Team Up for a Stunning Capsule Collection“. Vogue (англиски). Посетено на 2022-08-29.
 50. „Glitz abounds in Gold Coast tribute to Versace“. The New Zealand Herald. 27 May 2000. Посетено на 2014-08-14.
 51. Templeman, Tiana (15 September 2000). „The Rise and Fall... and Rise... of Palazzo Versace“. Let's Travel Magazine. Архивирано од изворникот на 2014-08-14. Посетено на 2014-08-14.
 52. Calligeros, Marissa (29 February 2012). „Gold Coast's Palazzo Versace sold to Chinese for $68.5 million“. Brisbane Times. Посетено на 2014-08-14.
 53. Skene, Kathleen (29 April 2014). „Palazzo Versace GM Russell Durnell leaves five-star hotel's top job“. Gold Coast Bulletin. Архивирано од изворникот на 2014-08-14. Посетено на 2014-08-14.
 54. Fahy, Michael (10 September 2015). „Palazzo Versace hotel in Dubai to open in December“. The National. Посетено на 30 March 2016.
 55. Bergin, Olivia (20 August 2013). „Palazzo Versace to open in Macau“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 2014-08-14. Посетено на 2014-08-15.
 56. „Versace teams up with SJM to outfit Macau hotel“. China Economic Review. SinoMedia Holdings. 21 August 2013. Архивирано од изворникот на 20 October 2013. Посетено на 21 August 2013.
 57. O'Keeffe, Kate (21 August 2013). „Palazzo Versace Hotel Slated for Macau“. Wall Street Journal. Посетено на 2014-08-15.
 58. „History“. Palazzo Versace. Архивирано од изворникот на 2016-06-07. Посетено на 30 March 2016.
 59. „Versace, Givenchy and Coach Apologize to China After T-Shirt Row“. The New York Times. 12 August 2019.
 60. He, Huifeng (11 August 2019). „Versace in trouble for tops that imply Hong Kong is not part of China“. South China Morning Post. Посетено на 11 August 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]