Ford Motor Company

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ford Motor Company
ISINUS3453708600 Уреди на Википодатоците
ДејностAutomotive
Основанојуни 16, 1903; пред 120 години (1903-06-16)[1]
ОсновачХенри Форд Уреди на Википодатоците
Седиште,
U.S.
Опслужувани подрачја
Worldwide (Except Cuba, North Korea, Iran, Sudan, Japan, and Indonesia)
Клучни личности
Производи
Услуги
Доход US$160,33 billion (2018)[2]
Оперативен доход
US$3,27 billion (2018)[2]
Нето-доход
US$3,67 billion (2018)[2]
Вкупно актива257.000.000.000 aмерикански долар (2021) Уреди на Википодатоците
Вработени
199,000 (December 2018)[2]
Одделенија
Подружници
Мреж. местоford.com

Компанијата „Форд мотор“, попозната како Форд, е американски мултинационален производител на автомобили што има главно седиште во Деарборн, Мичиген, предградие на Детроит . Основана е од Хенри Форд и е инкорпорирана на 16 јуни 1903 година. Компанијата продава автомобили и комерцијални возила под марката „ Форд“, а повеќето луксузни автомобили под марката Линколн . Форд е исто така сопственик на бразилскиот SUV производител Тролер, удел од 8% во „ Астон Мартин“ од Велика Британија и 32% од акциите во „ iangианглинг Моторс“ .[3] Исто така, има заедничко вложување во Кина ( Чанган Форд ), Тајван ( Форд Лио Хо ), Тајланд ( AutoAlliance Тајланд ), Турција ( Форд Отосан ) и Русија ( Форд Солерс ). Компанијата е котирана на њујоршката берза и ја контролира семејството Форд ; тие имаат малцинска сопственост, но поголемиот дел од моќта на гласање.[4]

Форд воведе методи за големо производство на автомобили и големо управување со индустриска работна сила користејќи детално дизајнирани производни секвенци типифицирани со движење на склопувачки линии ; до 1914 година, овие методи биле познати ширум светот како Фордизам . Поранешните подружници на Форд, Jaguar и Land Rover стекнати во 1989 и 2000 година, беа продадени на Tata Motors од Индија во март 2008 година. Форд е во сопственост на шведскиот производител на автомобили Volvo од 1999 до 2010 година.[5] Во 2011 година, Форд го прекина брендот Меркур, под кој на 1938 година се пласираше на пазарот на луксузни автомобили на влез во САД, Канада, Мексико и Блискиот Исток.

Форд е втор по големина американски производител на автомобили (зад General Motors ) и петти по големина во светот (зад Toyota, VW, Hyundai-Kia и General Motors), заснован на производството на возила во 2015 година. На крајот на 2010 година, Форд беше петтиот по големина производител на автомобили во Европа.[6] Компанијата излезе во јавноста во 1956 година, но семејството Форд, преку специјални акции од класа Б, сè уште задржува 40% од гласовите за гласање.[7] За време на финансиската криза на почетокот на 21 век, таа беше близу до банкрот, но оттогаш се врати на профитабилноста.[8] Форд беше единаесетто рангирана целокупна американска компанија во списокот Fortune 500 за 2018 година, заснована врз глобалните приходи во 2017 година од 156,7 долари   милијарди.[9] Во 2008 година, Форд произведе 5.532   милиони автомобили [10] и вработени околу 213,000 вработени во околу 90 постројки и објекти низ целиот свет.

Историја[уреди | уреди извор]

Хенри Форд (околу 1919 година)
Модел Т 1910 година, фотографиран во Солт Лејк Сити

Компанијата Хенри Форд беше првиот обид на Хенри Форд во компанија за производство на автомобили и е основана на 3 ноември 1901 година. Ова стана компанија за моторни возила „Cadilac“ на 22 август 1902 година, откако Форд замина со правата на неговото име.[11] Компанијата „Форд мотор“ беше лансирана во претворена фабрика во 1903 година со 28.000 американски долари ( 763 ) во готовина од дванаесет инвеститори, а особено тоа John и Horace Dodge (кои подоцна би пронашле своја компанија за автомобили). Првиот претседател не беше Форд, туку локалниот банкар Johnон S.Gray, кој беше избран за да ги ублажи стравовите на инвеститорите дека Форд ќе ја напушти новата компанија на начинот на кој го остави својот претходник. За време на своите први години, компанијата произведува само неколку автомобили на ден во својата фабрика на Мек Авенија, а подоцна и нејзината фабрика на авенијата Пикета во Детроит, Мичиген . Групи од двајца или тројца мажи работеа на секој автомобил, склопувајќи го од делови изработени претежно од добавувачи на компании што договараат за Форд. За една деценија, компанијата ќе го води| светот во проширувањето и рафинирањето на концептот на склопување, а Форд наскоро донесе голем дел од производството на делови во вертикална интеграција што се чинеше подобар пат за ерата. [се бара извор] [ потребно е цитат ]

 1. Hyde, Charles K. (June 2005). „National Historic Landmark Nomination – Ford Piquette Avenue Plant“ (PDF). National Park Service. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на February 22, 2017. Посетено на August 18, 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Ford Motor Company 2018 Annual Report (Form 10-K)“ (PDF). sec.gov. U.S. Securities and Exchange Commission. January 2019.
 3. „Jiangling Motors Corporation, Ltd. 2017 Annual Report“ (PDF). JMC. стр. 27, 29. Посетено на February 1, 2019 – преку Sohu.
 4. Muller, Joann (December 2, 2010). „Ford Family's Stake Is Smaller, But They're Richer And Still Firmly In Control“. Forbes. Посетено на August 31, 2016.
 5. „Ford Motor Company Completes Sale of Volvo to Geely“. Ford Motor Co. August 2, 2010. Архивирано од изворникот на August 3, 2010. Посетено на August 2, 2010.
 6. „New Passenger Car Registrations by Manufacturer European Union (EU)“. ACEA. Архивирано од изворникот на September 27, 2011. Посетено на January 28, 2011.
 7. Muller, Joann (March 9, 2014). „William Clay Ford's Legacy Cemented Family's Dynasty“. Forbes.
 8. contributor, By Lou Ann Hammond. „How Ford stayed strong through the financial crisis - Jan. 13, 2011“. archive.fortune.com. Архивирано од изворникот на 2018-07-02. Посетено на December 20, 2017.
 9. „Ford Motor“. Fortune (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на November 9, 2018.
 10. „Ford Motor Company / 2008 Annual Report, Operating Highlights“ (PDF). стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на April 19, 2011. Посетено на September 19, 2010.
 11. McDonough, John; Egolf, Karen (June 18, 2015). The Advertising Age Encyclopedia of Advertising. Routledge. ISBN 9781135949068.