Живанши (модна куќа)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Живанши (француски: Givenchy)[1]  е француска луксузна мода и парфем куќа. Таа е домаќин на брендот на висока модна облека како и парфеми и облека.Куќата на Живанша е основана 1952 година од дизајнерот Хуберт де Живанши.Нејзиниот сегашен уметнички директор е Клер Вајт Келер, е првата жена што ја држи таа позиција[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Формирањето и првите години[уреди | уреди извор]

The House of Givenchy

Во 1952 година Хуберт де Живанши ја основала својата луксузна куќа и ја лансирала новата колекција на лебни здолништа и подуени блузи направени од суров памук.[2]

Живанчи постигна критичко признание во списанието ,,Вог,пофалувајќи ја неговата прва прекрасна колекција. Колекцијата ја вклучувала  Бетината Блуза бела кошула именувана во чест на Бетина Грациани, која потоа била насликана во едно дело на Рене Груу.

The New York Times магазин објави напис под наслов,,Ѕвездата е родена" и ,,Албум и Фигаро".Исто така напишал одлика во која се наведува дека "Во една ноќ, Хуберт де Живанши станал еден од најпознатите деца на модата со неговата прва колекција".

Модели како што се Suzy Паркер и Dorian Ли станале музи на куќата.

Во смисла на иновативноста, тој се користи', суров памук слична на моделот хартија, за да ја создаде својата шик и удобни колекции.[3]

Во 1954 година, Хуберт де Живанши го претстави првиот кошуларски фустан.Тој бил првиот висок моден творец кој создал луксузна линија за облека наречена "Живанши Университи", која била произведена во Париз со машини увезени од САД. Пред да успее да потпише за оваа нова колекција, Хуберт де Живанши ги купил сите акции од неговата модна куќа назад од Луј Фонтејн.

1950-те: Баленсиага и Живанши[уреди | уреди извор]

Givenchy краток фустан и капа се носи со Одри Hepburn во 1961 година филмот" Breakfast at Tiffany ' s

Во 1956 година, и Кристобал Баленсиага и Хуберт де Живанши претстави својата колекција во Њујорк за време на една добротворна гала во помош на Американската болница во Париз.[4]

Во 1956 година, Кристобал Баленсиага и Хуберт де Живанши ја презентирала својата колекција во Њујорк за време на добротворната гала за помош на американската болница во Париз.

Истата година, Живанши и Баленсиага најавиле дека нивните колекции ќе бидат прикажани на печатот еден месец по нивната презентација до купувачите, со цел избегне каква било диктат.

1969 1970-тите: проширување[уреди | уреди извор]

Во 1969 година, Хуберт де Живанши ја започнала својата модна линија за мажи «Господин Живанши». Бутикот бил отворен во ноември.

По совет на Кристобал Баленсиага, Живанши ги развил своите лиценци во 1970-тите, со цел да ги заштити колекциите Haute Couture (Висока Мода). Во 1971 година, тој дизајнирал збирка на извезени палта во чест на Жорж Браке и Џоан Миро. Во текот на овој период, Куќата на Живанши ги диверсифицира своите активности за создавање на чевли, накит, врски, садови, тапацир и кимоноси. Хуберт де Живанши бил избран да го дизајнира ентериерот на хотелите Хилтон низ целиот свет, па дури и автомобил.

Во текот на овој период, Куќата на Живанши ги насочува своите активности да се создаде чевли, накит, врски, садови, текстил и кимона. Хуберт де Живенши бил избран за дизајн на ентериер на Хилтон хотелите во целиот свет, па дури и на автомобилот ( Континентална Марк V).[5]

1979-1985: LVMH ера[уреди | уреди извор]

Зимата 1990-тите вечер фустан од Givenchy

Подоцна, Хуберт де Живанчи бил избран за личност во 1979 година и најубавиот човек од годината од страна на  The Best Magazine.[6]

.[7]

Во 1985 година, францускиот министер за култура, Жак Ланг, му го подарил Оскар посветен на уметноста на елеганција за време на прославата во Опера во Париз.

Поаѓање на Хуберт де Givenchy[уреди | уреди извор]

1988 вечер фустан од Givenchy

Во 1988 година, Живанши се приклучил на модната куќа Луи Витон. Во 1991 година во Палатата Галиера биле прославени четириесет години од формирањето на модната куќа. Хуберт де Живанши ја напуштил компанијата во 1995 година. Него го наследиле некои британски млади творци како Џон Галијано, Александар Меквин и Џулиен Мекдоналд. Од декември 2003 до 2006 година, британскиот носач Озвалд Боатенг е именуван за уметнички директор на машка поделба на Живанши..[8]

1995-2005 Женска мода[уреди | уреди извор]

 1995-2005, женска облека Џон Галијано го наследил Живанши по неговото пензионирање, но бил промовиран во Кристијан Диор помалку од две години подоцна, поттикнувајќи го вработувањето на Александар Меквин. Во 2001 година, дизајнерот Џулиен Мекдоналд бил назначен за уметнички директор за женски линии, кои се состојат од високата мода.

2005-2017, Рикардо Тиски[уреди | уреди извор]

Со менување на куќните кодови, Рикардо Тиси додавал некои темен и сензуален романтизам допир. Со проширувањето на хроматската палета на куќата, блескавите бои, како што е светло сината и црвената крв боја, металот, дивиот свет и цветните отпечатоци, тој дизајнира неприкосновена, структурирана и графичка силуета.

Филип Фортунато, поранешен главен оператор на Витон - Кина исто така актуелен главен оператор во Живанши. Живанши дизајнот ги носеле голем број познати личности на приредби за црвениот тепих, вклучувајќи ги и Руни Мара на наградите за Оскар во 2012 година. Исто така е одговорна за работата со Мадона, дизајнирајќи ги нејзините костими за нејзината "Sticky & Sweet" турнеја, како и за Show of Halftime Show 2012. Во 2016 година, Tisci започна со спортска соработка со Nike наречен NikeLab x RT.[9]

.[10]

[11]

Иконите и кино[уреди | уреди извор]

Одри Хепбурн[уреди | уреди извор]

Најпознатиот амбасадор на брендот била Одри Хепберн во филмовите како Сабрина (за што Едит Хед ја освои наградата Оскар), Како да украде милион и појадок во Тифани.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Живанши привлекла многу познати личности, вклучувајќи ги  Лорен Бекол, Бебе Палеј, Мајкл Норман, Грета Гарбо, Елизабет Тејлор, Жаклин Кенеди Оназис, Бијонсе Ноулс,[12] Принцеза Грејс од Монако[13] и дури и Волис Симпсон за кој посебно дизајнирал, Џулија Робертс, Руни Mara. Денеска Живанши ги стилизира најпознатите холивудски ѕвезди како Кејт Банкет, Ема Стоун, Џулиан Мор, Џулијан Роберт итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 See the first campaign under Givenchy’s new artistic director 11 JULY 2017
 2. Givenchy Elle.fr
 3. All about Givenchy Архивирано на 4 март 2016 г. Essortment.com
 4. Givenchy Архивирано на 14 октомври 2013 г. Voguepedia
 5. The Vogue list: Givenchy Vogue.fr
 6. Hubert de Givenchy, entre vies et légendes Jean-Noël Liaut, Grasset
 7. Thirty years of Givenchy will be displayed Архивирано на 20 мај 2016 г. Palm Beach Daily News, 8 mai 1982
 8. Givenchy : histoire Pure Trends
 9. „Oral History: Philippe Fortunato of Givenchy - Worth“. 5 August 2016.
 10. „BBC News – Oscars 2012: Stars arrive“. BBC. 27 February 2012. Посетено на 26 April 2012.
 11. „Meghan Markle Is Wearing a Givenchy Dress at the Royal Wedding and It's Absolutely Stunning“. Harper's BAZAAR (англиски). 2018-05-19. Посетено на 2018-05-19.
 12. Givenchy: biography Style Sequel
 13. Givenchy Elle