Ваљон Етеми

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Ваљон Етеми
Лични податоци
Роден на 3 октомври 1997(1997-10-03)(26 г.)
Роден во Тетово, Македонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Истанбулспор
Број 27
Младинска кариера
2010–2015 Ренова
2015–2016 Динамо Тирана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Адријатику Мамурас 22 (4)
2017–2021 Кукуш 96 (10)
2021– Истанбулспор 60 (17)
Репрезентација
2018 Албанија под 21 година 1 (0)
2022– Македонија 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19:31, 14 март 2023 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22 ноември 2022

Ваљон Етеми (албански: Valon Ethemi; роден на 3 октомври 1997 година) ― македонски професионален фудбалер од албанска народност, кој игра како играч од средниот ред за турскиот суперлигашки клуб Истанбулспор. Тој е поранешен младински репрезентативец на Албанија, а бил и репрезентивец на Македонија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Етеми е роден во Тетово. Неговото семејство е од Палатица (каде што израснал), Општина Желино од родители Албанци по народност. Подоцна се преселил во Албанија каде што се приклучил на академијата на Динамо Тирана како 17-годишен, каде останал една година пред да се приклучи на професионалниот тим Адријатику Мамурас во Првата албанска лига која е второлигашкото ниво на фудбал во Албанија. Тој настапил на 22 првенствени натпревари за клубот во текот на сезоната 2016/17, постигнувајќи 4 гола во тој период што му донесол преселба во албанскиот суперлигашки првак, Кукуш.

Кукуш[уреди | уреди извор]

Тој службено му се приклучи на Кукуш на 28 август 2017 година, склучувајќи тригодишен договор и добивајќи го бројот 27.[1] Подоцна, на 6 септември, тој бил на клупата за поразот на неговата екипа во Суперкупот на Албанија во 2017 година од ФК Тирана.[2] Тој го одиграл својот прв натпревар во албанската Суперлига три дена подоцна на воведниот првенствен натпревар од сезоната, влегувајќи како замена во 76. минута за Ндричим Штубина во победата од 1–0 на домашен терен над новоунапредениот ФК Камза.[3] Тој го постигнал својот прв лигашки гол за клубот на 16 октомври 2017 година во победата на домашен терен со 4–2 над ФК Теута Драч. Неговиот гол, постигнат во 31. минута, го зголемил водството на 2-0 во корист на Кукуш. Подоцна бил изваден, а бил заменет со Рауф Алиев во 78. минута.[4]

Истанбулспор[уреди | уреди извор]

Етеми му помогнал на Истанбулспор да постигне унапредување во сезоната 2021/2022 за прв пат по 17 години.[5] Тој започнал во Истанбулспор да се врати во Супер лигата во првиот пораз на сезоната 2-0 од Трабзонспор на 5 август 2022 година.[6]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

На 28 мај 2018 година, Етеми го направил своето деби со Албанија под 21 година во пријателски натпревар против Босна и Херцеговина под 21 година, откако бил именуван во почетниот состав.[7]

На 12 јуни 2022 година, Етеми го направил своето деби со Македонија во натпревар од Лигата на нации на УЕФА против Гибралтар.

Кариерска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 28 септември 2017[8]
Клуб Сезона Лигашки бројки Куп Континентални бројки Друго Вкупно
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Адријатику Мамурас 2016/17 Прва категорија 22 4 0 0 - - 22 4
Кукуш 2017/18 Суперлига 33 2 7 1 - 0 0 40 3
Вкупно кариера 55 6 7 1 0 0 0 0 62 7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kukësi "peshkon" një talent, firmos mesfushori Valon Etemi“ [Kukësi “fishes” a talent midfielder Valon Ethemi signs] (албански). Panorama Sport. 29 август 2017. Посетено на 31 март 2023.
  2. „Finalja e Superkupës, Tirana godet në fund“ [Supercup final, Tirana strikes at the end] (албански). Sport Ekspres. 6 септември 2017. Посетено на 31 март 2023.
  3. „Kukësi mposht Kamzën falë një penalltie, Bakaj debuton me gol (VIDEO)“ [Kukësi defeats Kamza thanks to a penalty, Bakaj debuts with goal (VIDEO)] (албански). Panorama Sport. 9 септември 2017. Посетено на 31 март 2023.
  4. „Kukesi vs. Teuta Durres – 16 October 2017 – Soccerway“. int.soccerway.com. Посетено на 31 март 2023.
  5. „İstanbulspor, 17 yıl sonra Spor Toto Süper Lig'de“. Pusula Haber.
  6. „Trabzonspor lige galibiyetle başladı!“. Haber7.
  7. „Shqipëria U-21 humbet miqësoren me Bosnje-Hercegovinën“ (албански). Фудбалска асоцијација на Албанија. 28 мај 2018. Посетено на 31 март 2023.
  8. Ваљон Етеми на soccerway. Посетено на 31 март 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]