Прејди на содржината

Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 500 m за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трките на 500 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 15 февруари, со почеток во 15:30 по месно време (UTC-8)[1].

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Канада Џером Вотерспун 34,03 Солт Лејк Сити, САД 9 ноември 2007
Олимписки рекорд САД Кејси Фицрандолф 34,42 Солт Лејк Сити, САД 11 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јужна Кореја Мо Тае Бум Јапонија Кеичиро Накашима Јапонија Џоџи Като

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 500 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]