Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 21 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Олимписка пшрвенка стана Холанѓанката Ирен Вуст.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Канада Синди Класен 1:51,79 Солт Лејк Сити, САД 20 ноември 2005
Олимписки рекорд Германија Ани Фризингер 1:52,02 Солт Лејк Сити, САД 20 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Холандија Ирен Вуст Канада Кристина Гровс Чешка Мартина Сабликова

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 1,500 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]