Прејди на содржината

Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 500 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трките на 500 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржале на 16 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8) во спортскатас сала Ричмонд[1].

Олимписка првенка стана Ли Санг Хва од Јужна Кореја, а светската рекордерка Џени Волф заврши втора.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Германија Џени Волф 37,00 Солт Лејк Сити, САД 11 декември 2009
Олимписки рекорд Канада Катриона Лемеј Дон 37,30 Солт Лејк Сити, САД 12 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Јужна Кореја Ли Санг Хва Германија Џени Волф Кина Ванг Беисјинг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 500 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]