Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 3000 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 3000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 14 февруари во Ричмонд, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Канада Синди Класен 3:53,34 Калгари, Канада 18 март 2006
Олимписки рекорд Германија Клаудија Пехштајн 3:57,70 Солт Лејк Сити, САД 10 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Чешка Мартина Скабликова Германија Штефани Бекерт Канада Кристина Гровс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 3,000 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]