Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 5000 m за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 5000 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 13 февруари, со почеток во 12:00 по локално време (UTC-8).

Олимписки првак стана Свен Крамер од Холандија, кој постави нов Олимписки рекорд, со време од 6:14,60.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Холандија Свен Крамер 6:03,32 Калгари, Канада 17 ноември 2007
Олимписки рекорд Холандија Јохем Јутдехаге 6:14,60 Солт Лејк Сити, САД 9 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Холандија Свен Крамер Јужна Кореја Ли Сонг Хун Русија Иван Скобрев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]