Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 5000 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 5000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 24 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8). Во натпреварите учествуваа 16 лизгачки од 9 земји.

Златниот медал го освои Мартина Сабликова од Чешка, поставувајќи нов рекорд на патеката, со време од 6:50,92.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Чешка Матина Сабликова 6:45,61 Солт Лејк Сити, САД 11 март 2007
Олимписки рекорд Германија Клаудија Пехштајн 6:46,91 Солт Лејк Сити, САД 23 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Чешка Мартина Сабликова Германија Штефани Бекерт Канада Клара Хјус

Надворешни врски[уреди | уреди извор]