Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1000 m за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Златниот медал го освои Канаѓанката Кристина Несбит.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд Канада Синди Класен 1:13,11 Калгари, Канада 25 март 2006
Олимписки рекорд САД Крис Вити 1:13,83 Солт Лејк Сити, САД 17 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Канада Кристина Несбит Холандија Анете Геритсен Холандија Лаурине ван Рисен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 1,000 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]