Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1000 m за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1000 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 17 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Златниот медал го освои Американецот Шани Дејвис.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд САД Шани Дејвис 1:06,42 Солт Лејк Сити, САД 7 март 2009
Олимписки рекорд Холандија Герард ван Велде 1:07,18 Солт Лејк Сити, САД 16 февруари 2002

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД Шани Дејвис Јужна Кореја Мо Тае Бум САД Чед Хендрик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 1,000 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]