Бретонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бретонци
Bretons (француски)
Bretoned Vretoned Breizhiz (бретонски)
Une Jeune Bretonne ("Млада Бретонка"), слика на Родерик О'Конор
Вкупен број
ок. 6–8 милиони
Подрачја со значајно население
 Франција6–7 милиони
     Бретања3.318.904[1][note 1]
             Атлантска Лоара1.394.909[2][note 2]
     Ил де Франс1,500,000[3]
             Авр70,000[4]
 Канада (доминантно во  Квебек)14,290[5]
Јазици
француски, бретонски, гало
Вероисповед
Доминантно католици
Сродни народи
Келти: Брити (Корнволци, English and Велшани) и Гели (Ирци, Манкси и Шкотланѓани)[6]

Бретноци (/ˈbrɛtɒnz,_ʔənz,_ʔɒ̃z/;[7] бретонски: Bretoned or Vretoned, Предлошка:IPA-br) се келтска[8] етничка група во Бретања. Тие водат потекло од Британците кои емигрирале од југозападна Велика Британија, особено од Корнвол и Девон, за време на Англо-Саксонското освојување на Британија. Тие мигрирале во бранови од 3-ти до 9-ти век (најинтензивно од 450 до 600) во Арморика, која по нив била наречена Бретања.[9]

Главниот традиционален јазик во Бретања е бретонскиот (Brezhoneg), зборуван во Долна Бретања (т.е., западниот дел од полуостровот). Бретонски јазик зборувале околу 206,000 луѓе во 2013.[10] Друг главен малцински јазик во Бретања е Гало; кој се зборува во Горна Бретања, каде што бретонскиот е помалку доминантен. Како дел од групата на Британски јазици, бретонскиот е тесно сврзан со корнскиот, а подалеку и со велшкиот, додека јазикот гало спаѓа во групата на Романски оилски јазици. Моментално, најголем дел од Бретонците зборуваат на француски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Populations légales des régions en 2017“. INSEE. Посетено на 13 September 2020.
  2. „Populations légales des départements en 2017“. INSEE. Посетено на 13 September 2020.
  3. Rolland, Michel. „La Bretagne à Paris“. Архивирано од изворникот на 2016-11-30. Посетено на 31 December 2016.
  4. „Ils sont 70 000 ! Notre dossier sur les Bretons du Havre“. Архивирано од изворникот на 20 December 2016. Посетено на 31 December 2016.
  5. 2011 National Household Survey; includes 4,770 people of single and 9,525 of mixed Breton origin.
  6. Ed. Wade Davis and K. David Harrison (2007). Book of Peoples of the World. National Geographic Society. стр. 225. ISBN 978-1-4262-0238-4.
  7. Предлошка:Cite LPD
  8. Minahan, James (2000). One Europe, Many Nations: A Historical Dictionary of European National Groups. Greenwood Publishing Group. стр. 179. ISBN 0313309841. The Cornish are related to the other Celtic peoples of Europe, the Bretons,* Irish,* Scots,* Manx,* Welsh,* and the Galicians* of northwestern Spain
  9. Koch, John (2005). Celtic Culture: A Historical Encyclopedia. ABL-CIO. стр. 275. ISBN 978-1-85109-440-0. Посетено на September 29, 2012.
  10. „Breton“. Ethnologue. Посетено на 2017-06-09.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „note“, но нема соодветна ознака <references group="note"/>.