Битка на Саврово поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Битка кај Савра)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битката на Саврово поле
Дел од the Османлиски војни во Европа
Датум 1385
Место Саврово поле, Берат
Исход Османлиска победа[1]
Завојувани страни
Османлиско Царство Србија
Команданти и водачи
Хагредин Паша Балша II
Ivaniš Mrnjavčević

Битката на Саврово поле (денешна Албанија) се одвила на 18 септември 1385 година помеѓу османлиските и српските сили. Во битката, Османлиите излегле како победници, и поголем дел до српските и албанските владетели станале вазали на султанатот..[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sedlar, Jean W., East Central Europe in the Middle Ages, 1000-1500, (University of Washington Press, 1994), 385.
  2. Sedlar, Jean W. East Central Europe in the Middle Ages, 1000-1500, University of Washington Press, p. 385