Битка кај Ерзинџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Ерзинџан
Дел од Кавкаски поход во Блискоисточен фронт
Датум 2 јули 1916 до 25 јули 1916
Место Ерзинџан, Отоманско Царство
Исход руска победа
Завојувани страни
 Руско Царство  Османлиско Царство
Команданти и водачи
Николај Јуденич Вехип Паша
Жртви и загуби
? 17,000 мртви
17,000 заробени

Битката кај Ерзинџан — битка помеѓу Отоманското Царство и Руското Царство во текот на Првата светска војна.

Битката кај Ерзинџан се одвила во периодот од 2 јули 1916 до 25 јули 1916 година. Во февруари 1916 година, Николај Јуденич ги освоил градовите Ерзурум и Трабзон. Градот Трабзон им обезбедил на руските сили добивање на помош преку пристаништето. Кога Енвер Паша наредил поход за враќање на реонот на чело со Вехип Паша, османлиските сили биле повторно поразени кај Ерзурум и морале да се повлечат. Како резутат на тоа, Третата османлиска армија била доста ослабена а градот Ерзинџан паднал под руска контрола[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eggenberger, David (1985). An Encyclopedia of Battles: Accounts of Over 1,560 Battles from 1479 b.c. to the Present. Courier Dover Publications. стр. 137. ISBN 0-486-24913-1.