Трабзонски поход

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трабзонски поход
Дел од Кавкаски поход во Блискоисточен фронт
Датум 5 февруари - 15 април 1916
Место Трабзон, Отоманско Царство
Исход руска победа
Завојувани страни
 Руско Царство  Османлиско Царство
Команданти и водачи
Николај Јуденич Вехип Паша

Трабзонскиот поход — поход помеѓу Отоманското Царство и Руското Царство во текот на Првата светска војна.

Битката кај Трабзон се одвила во периодот од 5 февруари до 15 април 1916 година[1]. Походот завршил со заземање на градот Трабзон од страна на Руската Империја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Walton, Robert (1984). The Capture of Trabzon. Marshall Cavendish Illustrated Encyclopedia of World War I, vol iv. New York: Marshall Cavendish Corporation. стр. 1306–1313. ISBN 0-86307-181-3.