Прејди на содржината

Битка кај Абаран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Абаран
Дел од Кавкаски поход

Споменик во чест на битката
Датум 21 - 29 мај 1918 година[1][2]
Место Абаран, Ерменија
Исход ерменска победа[3]
Завојувани страни
Ерменија Ерменски национален совет  Османлиско Царство

Битка кај Абаран (ерменски: Բաշ Աբարանի ճակատամարտ, турски: Baş-Abaran Muharebesi) — битка помеѓу Ерменија и Отоманското Царство која траела во периодот од 21 до 29 мај 1918 година. Битката завршила со ерменска победа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yalçın Murgul, "Baku Expedition of 1917–1918: A Study of the Ottoman Policy towards the Caucasus", Master’s Thesis, 2007, Department of History Bilkent University, p. 55.
  2. William Edward David Allen, Paul Muratoff, Caucasian Battlefields: A History of the Wars on the Turco-Caucasian Border 1828–1921, Cambridge University Press, 2011, ISBN 978-1-108-01335-2, p. 476.
  3. Caucasus Chronicles: Nation-Building and Diplomacy in Armenia, 1993–1994 – Page 47 2002 – 180 pages